Skip to content

1101-3 Mayor Gibson

Newark, NJ 07114

Church/Charitable

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
May 23, 1979

Property Information

Block2823
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
8%
Improvement Value:$646,800
92%
Total Assessment$706,200

Sale
$12,000

To:

DeedBook 4656, Page 221