Skip to content

64-68 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$11,327,140
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block2835
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$369,500
81%
Improvement Value:$86,500
19%
Total Assessment$456,000

Sale
$11,327,140

To:

DeedBook 20230, Page 45068

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 20230, Page 39094Recorded6/29/2023