Skip to content

70 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Industrial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 11, 2017

Property Information

Block2835
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
17%
Improvement Value:$237,400
83%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+2.0%
2024$10,688-0.2%
2023$10,705-1.7%
2022$10,895+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 20170, Page 97057

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 12512, Page 4868Recorded8/29/2014

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5921, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$137,500
DeedBook 5048, Page 629