Skip to content

209-213 Central Ave

Newark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$11,327,140
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block2835
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,600
96%
Improvement Value:$2,900
4%
Total Assessment$66,500

Sale
$11,327,140

To:

DeedBook 20230, Page 45068