Skip to content

84-86 Sussex Ave

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 1, 2022

Property Information

Block2835
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage528
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
20%
Improvement Value:$259,500
80%
Total Assessment$322,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,261+2.0%
2024$12,019-0.2%
2023$12,038-1.7%
2022$12,251+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft528DeedBook 20221, Page 9535

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4796, Page 757