Skip to content

17 Hartford St

Newark, NJ 07103

Last Sale Date
May 4, 2017

Property Information

Block415
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
82%
Improvement Value:$4,700
18%
Total Assessment$26,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$993+2.1%
2024$973-0.2%
2023$975-1.7%
2022$992+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0