Skip to content

36 Duryea St

Newark, NJ 07103

Built 1892

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 19, 1998

Property Information

Block2848
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,602
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,100
21%
Improvement Value:$79,400
79%
Total Assessment$100,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,822+2.0%
2024$3,747-0.2%
2023$3,753-1.7%
2022$3,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 5636, Page 74

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4815, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1892