Skip to content

384-386 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 1897

Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block291
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
22%
Improvement Value:$109,200
78%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+2.0%
2024$5,219-0.2%
2023$5,228-1.7%
2022$5,320+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897