Skip to content

105-107 Chadwick AveNewark, NJ 07108

Built 2009

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 23, 2022

Property Information

Block3000
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,666
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
3%
Improvement Value:$402,500
97%
Total Assessment$416,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,855+2.0%
2024$15,542+38.4%
2023$11,228-1.7%
2022$11,427+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft5,666DeedBook 20220, Page 40908

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6315, Page 677