Skip to content

117 Chadwick Ave

Newark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 10, 2021

Property Information

Block3000
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,718
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
6%
Improvement Value:$188,700
94%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,606+2.0%
2024$7,456-0.2%
2023$7,468-13.7%
2022$8,653+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 12392, Page 6858

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6295, Page 290

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6044, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$28,822
DeedBook 5763, Page 173

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5247, Page 663

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5013, Page 46