Skip to content

87 Chadwick AveNewark, NJ 07108

Built 2003

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block3000
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,904
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
5%
Improvement Value:$253,400
95%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,143+2.0%
2024$9,943-0.2%
2023$9,959-1.7%
2022$10,135+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,750

From:

To:

Sq Ft3,108DeedBook 20180, Page 92711Recorded10/24/2018

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 12087, Page 1919

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 6316, Page 860

Property Sale

Sale
$323,000
DeedBook 6008, Page 400

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$28,822
DeedBook 5763, Page 173