Skip to content

814-816 S 10th St

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 2, 2019

Property Information

Block3005
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,041
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
9%
Improvement Value:$157,600
91%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,587+2.0%
2024$6,457-0.2%
2023$6,467-1.7%
2022$6,582+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922