Skip to content

83-85 Shanley Ave

Newark, NJ 07108

Built 1910

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block3005
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
7%
Improvement Value:$199,300
93%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173+2.0%
2024$8,011-0.2%
2023$8,024-1.7%
2022$8,166+39.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft3,719DeedBook 20190, Page 64731

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 20170, Page 56794Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 20170, Page 56792Recorded6/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1910