Skip to content

686-690 Clinton Ave

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2021

Property Information

Block3039
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,895
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,900
13%
Improvement Value:$138,900
87%
Total Assessment$159,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,077+2.0%
2024$5,957-0.2%
2023$5,967-1.7%
2022$6,072+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft3,808DeedBook 20210, Page 68209Recorded6/1/2021

Property Built

Built

Year Built: 1897