Skip to content

879 S 14th St

Newark, NJ 07108

Built 1902

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2025

Property Information

Block3010
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,672
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
6%
Improvement Value:$181,200
94%
Total Assessment$192,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,461+2.0%
2024$4,373-0.2%
2023$4,380-1.7%
2022$4,457+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5908, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1902