Skip to content

885 S 14th StNewark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jul 26, 2010

Property Information

Block3010
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,356
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
6%
Improvement Value:$177,700
94%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,199+2.0%
2024$7,057+28.7%
2023$5,485-1.7%
2022$5,582+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft4,356DeedBook 12275, Page 6649

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12007, Page 1552

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 6102, Page 600

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 5054, Page 696

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4921, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1912