Skip to content

16-18 Vernon Ave

Newark, NJ 07108

Built 1922

Last Sale Price
$34,892
Last Sale Date
Nov 5, 2014

Property Information

Block3038
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,329
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,800
13%
Improvement Value:$230,200
87%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,116+2.0%
2024$9,916-0.2%
2023$9,932-1.7%
2022$10,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$34,892

To:

Sq Ft4,329DeedBook 12531, Page 8995

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5013, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1922