Skip to content

828 S 15th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block3010
Lot82
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,548
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,200
9%
Improvement Value:$104,100
91%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,347+2.0%
2024$4,261-0.2%
2023$4,268-1.7%
2022$4,343+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12204, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1917