Skip to content

901-903 S 17th

Newark, NJ 07108

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2021

Property Information

Block3013
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,261
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
9%
Improvement Value:$139,700
91%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+2.0%
2024$5,745-0.2%
2023$5,754-1.7%
2022$5,856+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5047, Page 829

Property Built

Built

Year Built: 1909