Skip to content

54-56 Leslie St

Newark, NJ 07108

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block3042
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,291
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
16%
Improvement Value:$136,200
84%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,032-0.2%
2023$6,042-1.7%
2022$6,148+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 12357, Page 8962

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5945, Page 911

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5856, Page 161

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 5045, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1907