Skip to content

910 S 18th St

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block3013
Lot71
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,454
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,300
6%
Improvement Value:$166,200
94%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,750+2.0%
2024$6,617-0.2%
2023$6,628-1.7%
2022$6,745+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft5,454DeedBook 20250, Page 62920

Property Built

Built

Year Built: 1917