Skip to content

78-80 Osborne Terr

Newark, NJ 07108

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 1994

Property Information

Block3026
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,030
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
11%
Improvement Value:$181,300
89%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+2.0%
2024$7,605-0.2%
2023$7,617-1.7%
2022$7,752+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927