Skip to content

128 Osborne TerrNewark, NJ 07108

Built 2005

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 29, 2025

Property Information

Block3028
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,265
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,200
6%
Improvement Value:$268,000
94%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,884+2.0%
2024$10,670-0.2%
2023$10,687-1.7%
2022$10,876+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft5,265DeedBook 20250, Page 10719

Property Sale

Sale
$170,016
DeedBook 12363, Page 3852

Property Sale

Sale
$505,000
DeedBook 6260, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5929, Page 381