Skip to content

731 S 19th

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block367
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page82

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$139,600
82%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,499+2.0%
2024$6,371-0.2%
2023$6,381-1.7%
2022$6,494+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910