Skip to content

861-863 S 15th

Newark, NJ 07106

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2006

Property Information

Block3011
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,318
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,300
8%
Improvement Value:$132,800
92%
Total Assessment$145,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,518+2.0%
2024$5,409-0.2%
2023$5,418-1.7%
2022$5,514+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 4747, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1905