Skip to content

26-28 Girard Pl

Newark, NJ 07108

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2001

Property Information

Block3043
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,568
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
13%
Improvement Value:$201,200
87%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 4576, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1900