Skip to content

14-16 Girard Pl

Newark, NJ 07108

Built 1857
Church/Charitable

Last Sale Price
$69,000
Last Sale Date
Nov 5, 2001

Property Information

Block3043
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage783
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$61,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$2,200+3.5%
2018$2,126+4.0%
2017$2,045+6.7%
2016$1,916+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$69,000

To:

Sq Ft783DeedBook 5862, Page 874

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5616, Page 446

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5043, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1857