Skip to content

53 Homestead Park

Newark, NJ 07108

Built 1897

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 14, 2019

Property Information

Block3044
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,078
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,100
37%
Improvement Value:$53,500
63%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,217+2.0%
2024$3,154-0.2%
2023$3,159-54.8%
2022$6,988+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897