Skip to content

150 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block3065
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,078
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
11%
Improvement Value:$210,900
89%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,021+2.0%
2024$8,843-0.2%
2023$8,857-1.7%
2022$9,014+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$212,000
Sq Ft2,598DeedBook 20211, Page 30964Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 20180, Page 53212Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft2,598DeedBook 12492, Page 5003Recorded4/24/2014

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 12226, Page 1128

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12039, Page 6692

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

SaleMulti
$6,500
DeedBook 5301, Page 694