Skip to content

502-504 Hawthorne Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block3066
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$3,054+3.5%
2018$2,952+4.0%
2017$2,839+6.7%
2016$2,661+5.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$82,889
DeedBook 5932, Page 198

Property Sale

Sale
$5,800

Property Sale

Sale
$5,800
DeedBook 5063, Page 108

Property Sale

Sale
$5,800
DeedBook 4434, Page 908