Skip to content

15 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block3066
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
24%
Improvement Value:$64,600
76%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+2.0%
2024$3,161-0.2%
2023$3,166-1.7%
2022$3,222+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,620DeedBook 20150, Page 86242Recorded11/9/2015

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 12035, Page 3224

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook 6376, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1905