Skip to content

17 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 2005

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 11, 2019

Property Information

Block3066
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,858
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
10%
Improvement Value:$200,900
90%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,450+2.0%
2024$8,284-0.2%
2023$8,297-1.7%
2022$8,444+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,858DeedBook 20200, Page 11707

Property Sale

Sale
$468,500
DeedBook 6332, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 2005