Skip to content

44 Blum St

Newark, NJ 07103

Built 2024
Other Exempt

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 20, 2024

Property Information

Block306
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class45
Description2S.F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
9%
Improvement Value:$335,300
91%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,942+168.9%
2024$5,186-0.2%
2023$5,194+0.0%
2022$5,194+53.2%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft3,327DeedBook 20240, Page 50248

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$5,000
Sq Ft2,160DeedBook 20210, Page 8268Recorded1/22/2021