Skip to content

56 Voorhees St

Newark, NJ 07108

Built 2007

Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block3081
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
9%
Improvement Value:$206,100
91%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648+2.0%
2024$8,477-0.2%
2023$8,491-1.7%
2022$8,641+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$395,000

To:

DeedBook 12031, Page 4827

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 6196, Page 592