Skip to content

176 Fabyan Pl

Newark, NJ 07112

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block3084
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF4G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
19%
Improvement Value:$114,300
81%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+2.0%
2024$5,264-0.2%
2023$5,272-1.7%
2022$5,366+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5113, Page 418

Property Built

Built

Year Built: 1963