Skip to content

241 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block3087
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,558
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,900
11%
Improvement Value:$206,700
89%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,808+2.0%
2024$8,634-0.2%
2023$8,648-1.7%
2022$8,801+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft2,558DeedBook 20210, Page 35073Recorded3/23/2021

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft2,558DeedBook 20180, Page 36427Recorded4/26/2018

Property Sale

Sale
$241,667

From:

To:

DeedBook 20180, Page 16140Recorded2/22/2018

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 6280, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 2005