Skip to content

245 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Church/Charitable

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block3087
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
11%
Improvement Value:$461,200
89%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,913+4.0%
2017$8,574+6.7%
2016$8,035+5.0%
2015$7,651+107.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 6342, Page 490

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6198, Page 494

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5924, Page 131