Skip to content

231 Fabyan PlNewark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block3087
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,900
10%
Improvement Value:$222,300
90%
Total Assessment$247,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,401+2.0%
2024$9,216-0.2%
2023$9,230-1.7%
2022$9,394+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft4,326DeedBook 12267, Page 7726

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 12026, Page 7046

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 6198, Page 465

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5924, Page 131