Skip to content

139 Shaw Ave

Newark, NJ 07112

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block3087
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,500
56%
Improvement Value:$22,200
44%
Total Assessment$50,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,928+2.0%
2024$1,890-0.2%
2023$1,893-1.7%
2022$1,927+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0