Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
585 S 10th StNewark, NJ 07103
Last Sale Date
Feb 9, 1989
Property Information
Block313
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70
Building Details
Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$43,200
73%
Improvement Value:$15,700
27%
Total Assessment$58,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|
Property History
No events match the selected filters.