Skip to content

590 S 11th StNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$24,847
Last Sale Date
Mar 10, 2026

Property Information

Block313
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$27,800

Tax History

YearProperty taxesChange
1992$1,461+10.5%
1991$1,322+6.3%
1990$1,244
Property History

Property Sale

Sale
$24,847

To:

DeedBook 20260, Page 17657

Property Sale

Sale
$12,000

To:

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4844, Page 893