Skip to content

588 S 11th StNewark, NJ 07103

Public Property

Last Sale Price
$22,880
Last Sale Date
Mar 10, 2026

Property Information

Block313
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$387+29.1%
2004$299-85.4%
2003$2,046+1.7%
2001$2,011+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$22,880

To:

DeedBook 20260, Page 17595

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 5411, Page 715

Property Sale

Sale
$12,000

To: