Skip to content

422 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1910

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 21, 2025

Property Information

Block319
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$77,100
72%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,073+2.0%
2024$3,993-0.2%
2023$3,999-1.7%
2022$4,070+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 20250, Page 6517

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 20240, Page 27313Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 20220, Page 71320Recorded7/28/2022

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,102DeedBook 20210, Page 59838Recorded5/12/2021

Property Sale

Sale
$16,500

To:

DeedBook 5591, Page 159

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 4518, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1910