Skip to content

644 15th AveNewark, NJ 07103

Built 1909

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block324
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,700
20%
Improvement Value:$117,900
80%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,613+2.0%
2024$5,503-0.2%
2023$5,511-1.7%
2022$5,609+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909