Skip to content

492 S 20th St

Newark, NJ 07103

Built 1924
Other Exempt

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block324
Lot38
QualifierX
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,206
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,000
24%
Improvement Value:$52,000
76%
Total Assessment$68,000

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,206DeedBook 20230, Page 55827

Property Built

Built

Year Built: 1924