Skip to content

324a 14th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1900

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block327
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,800
15%
Improvement Value:$163,000
85%
Total Assessment$191,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,294+206.7%
2024$2,378-0.2%
2023$2,382-1.7%
2022$2,424+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft1,410DeedBook 20240, Page 39598

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,410DeedBook 20230, Page 55646Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 12248, Page 4428

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6272, Page 9

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6077, Page 315

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5896, Page 444

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5580, Page 70

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4907, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1900