Skip to content

482 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1919

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 7, 2021

Property Information

Block328
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$142,600
82%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+2.0%
2024$6,483-0.2%
2023$6,493-1.7%
2022$6,608+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft4,739DeedBook 20210, Page 77472

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft2,926DeedBook 12452, Page 7186Recorded8/21/2013

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 12272, Page 5162

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6239, Page 204

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 6124, Page 878

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5808, Page 422

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 5416, Page 235

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 5025, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1919