Skip to content

480 S 16th St

Newark, NJ 07103

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 2022

Property Information

Block328
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,739
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,300
18%
Improvement Value:$142,700
82%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,617+2.0%
2024$6,487-0.2%
2023$6,497-1.7%
2022$6,612+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$402,500
Sq Ft2,844DeedBook 20211, Page 42380Recorded12/1/2021

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft2,930DeedBook 12494, Page 6457Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 12206, Page 5305

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6273, Page 189

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 5906, Page 390

Property Sale

Sale
$11,800
DeedBook 4835, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1919