Skip to content

450 S 15th St

Newark, NJ 07103

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2021

Property Information

Block329
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page64

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,906
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,300
16%
Improvement Value:$164,300
84%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,477+2.0%
2024$7,329-0.2%
2023$7,341-1.7%
2022$7,471+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 12210, Page 8336

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6301, Page 924

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6202, Page 6

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5948, Page 119

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5825, Page 631

Property Sale

Sale
$25,100
DeedBook 5310, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1920