Skip to content

274 Johnson Ave

Newark, NJ 07112

Built 1905

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 21, 2022

Property Information

Block3554
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page115

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,200
15%
Improvement Value:$119,700
85%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,358+2.0%
2024$5,253-0.2%
2023$5,261-1.7%
2022$5,354+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20220, Page 42837

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20190, Page 12109Recorded2/8/2019

Property Sale

Sale
$35,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 20160, Page 34478Recorded4/22/2016

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 5839, Page 775

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4872, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1905